Dne 1. 1. 2022 nabyla účinnosti další část zákona č. 220/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a další zákony. Jedná se o rozsáhlou novelu trestních předpisů, jejímž cílem je zejména administrativní zjednodušení a vyšší efektivita vykonávacího řízení. Jak novela dopadá na úpravu podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody se podíváme v tomto příspěvk
Nyní může odsouzený podávat návrhy na podmíněné propuštění z trestu odnětí svobody pouze prostřednictvím věznice, jinak mu předseda senátu návrh vrátí s poučením o nutnosti podat jej tímto způsobem (§ 331 odst. 1 věta druhá trestního řádu).
Nově, pokud odsouzený vezme svůj návrh na podmíněné propuštění zpět, může jej opakovat až po uplynutí šesti měsíců ode dne doručení zpětvzetí svého návrhu soudu. Doposud se lhůta šesti měsíců vztahovala pouze na případy, kdy došlo k vydání zamítavého rozhodnutí soudem a běžela od právní moci takového usnesení
Terminologicky také dochází ke sjednocení pojmů „žádost“ o podmíněné propuštění, které zákon používal v souvislosti k odsouzeným a „návrhu“ na podmíněné propuštění, které bylo doposud používáno u ostatních oprávněných osob. Nově tedy zákon používá výhradně pojem „návrh“.
Příslušný k návrhu na podmíněné propuštění zůstává i nadále okresní soud, v jehož obvodu se trest odnětí svobody vykonává, byť ustanovení § 333 odst. 1 trestního řádu uvádí již pouze, že „o návrhu na podmíněné propuštění z trestu odnětí svobody rozhoduje soud;…“